Działalność chóru

Jasnogórski Chór Chłopięco-Męski „Pueri Claromontani”

Jasnogórski Chór Chłopięco – Męski „Pueri Claromontani” powstał w roku 2003 w Narodowym Sanktuarium Matki Bożej na Jasnej Górze. Inicjatorem powstania chóru był Klasztor Ojców Paulinów na Jasnej Górze.

 

Pierwszy nabór do chóru miał miejsce 21 stycznia 2003 r. na Jasnej Górze. 11 lutego 2003 r. w Ośrodku Duszpasterskim, przy ul. Kordeckiego 2 w Sali Chórów odbyła się pierwsza próba. Tego samego dnia chór przyjął nazwę Jasnogórski Chór Chłopięco – Męski „Pueri Claromontani”, czyli „Chłopcy Jasnogórscy.”

 

Do chóru „Pueri Claromontani” dołączyli również chłopcy, którzy wcześniej śpiewali w istniejącym od 1993 roku, a założonym przez ks. Lucjana Nowakowskiego, chórze chłopięcym działającym przy Ośrodku Promocji Kultury GAUDE MATER. Dyrygentem owego chóru była Mariola Jeziorowska. Ona również jako pierwsza podjęła pracę dyrygenta „Pueri Claromontani” na Jasnej Górze. Chór prowadziła razem z Marcinem Lauzerem, organistą, asystentem i akompaniatorem chóru aż do 2005 roku. W chwili powstania chór liczył około 40 chłopców.

 

16 marca 2003 roku chórzyści po raz pierwszy zaśpiewali w czasie Mszy świętej w Bazylice Jasnogórskiej.

 

Jasnogórski Chór Chłopięco – Męski „Pueri Claromontani” jest członkiem Polskiej Federacji Pueri Cantores. Był nim już wówczas kiedy to istniał jako zespół przy ośrodku Gaude Mater, dlatego w piśmie od Polskiej Federacji Pueri Cantores z dnia 18 lipca 2003 roku czytamy: „Podczas Walnego Zgromadzenia Polskiej Federacji PUERI CANTORES, które odbędzie się na wiosnę 2004 r. zaakceptowana zostanie nowa nazwa chóru chłopięcego…”

 

Oprócz prób i niedzielnych śpiewań podczas Mszy świętej, chórzyści mieli okazję uczestniczyć w letnich warsztatach muzycznych w Leśniowie (16-19.08.2003r. i 28.07-1.08.2004 r.) oraz w letnim wypoczynku na Bachledówce (10-17.07.2005 r.)

 

Pod opieką Marioli Jeziorowskiej chór chłopięcy wystąpił w następujących koncertach:

 

  • 4 stycznia 2004 r. Bazylika Jasnogórska: Charytatywny Koncert Kolęd z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Częstochowskiej.
  • 2 maja 2004 r. Kościół św. Wojciecha w Częstochowie: Koncert w ramach XIV Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”, na którym wykonano wspólnie z Katedralnym Chórem Chłopięcym Pueri Cantores z Tarnowa, pod dyrekcją ks. Andrzeja Zająca, utwór Krzesimira Dębskiego „Misse Puerorum”.

 

W 2005 roku posługę dyrygenta Chóru Chłopięco – Męskiego „Pueri Claromontani” podjął kompozytor i organista jasnogórski dr Jarosław Jasiura. Funkcję tę pełnił do 2021 roku. Jego pierwszymi asystentami były Katarzyna Kasprzyk (2005-2007) i Beata Ostrowska (2007-2011).  W lutym 2010 roku zajęcia z emisji głosu zaczęła prowadzić s. Maria Bujalska ze Zgromadzenia Sióstr Uczennic Boskiego Mistrza. W 2021 roku przejęła ona obowiązki dyrygenta chóru. W latach 2011-2018 zajęcia z emisji głosu prowadziła również Joanna Klajnowska-Pełka. Od kwietnia 2016 roku akompaniatorem chóru jest Michał Pyrkosz. Od września 2018 roku zajęcia z emisji głosu prowadzą również Elwira Maciuch i Jakub Szmidt.

 

Choć w zamierzeniach „Pueri Claromontani” miał być chórem chłopięco – męskim, to jednak do 2013 roku istniała tylko sekcja chłopięca. Potrzeba było czasu, aby młodzi, chętni chłopcy, wychowankowie chóru, dojrzeli, przeszli mutację i utworzyli sekcję męską.

 

Jasnogórski Chór Chłopięco-Męski „Pueri Claromontani” informuje, że świadcząc usługi korzysta z technologii przechowującej i uzyskującej dostęp do informacji w urządzeniu końcowym użytkownika, w szczególności z wykorzystaniem plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.zamknij