Krajowy Kongres Pueri Cantores w Częstochowie

7. Krajowy Kongres Polskiej Federacji Pueri Cantores trwał w dniach 30 kwietnia – 3 maja na Jasnej Górze i w Częstochowie pod hasłem „Magnificat anima mea Dominum” („Błogosław duszo moja Pana”).  Wraz z Jasnogórskim Zespołem Wokalnym „Camerata” byliśmy chórami-gospodarzami tegorocznego kongresu.

Polska Federacja Pueri Cantores powstała w 1992 roku. Skupia 42 chóry dziecięce i młodzieżowe z całej Polski. Polska Federacja należy do Międzynarodowej Federacji Pueri Cantores.

„Zadaniem Federacji było wymodlić ustami dzieci i młodzieży pokój dla świata, stąd też nieodłącznym punktem każdego Kongresu jest modlitwa o pokój. Były to dzieci, które miały się spotkać przy krzyżu, tak pierwotnie nazywała się Federacja ‘dzieci od krzyża’, od drewnianego krzyża, przy którym śpiewały. Federacja obecnie liczy ok. 800 chórów z całego świata, te chóry działają na wszystkich kontynentach, a w Polsce od 20 lat Federacja zrzesza ok. 40 chórów. Na nasz Kongres przyjechało 16 chórów z całej Polski, a na praktykablach przed wzgórzem jasnogórskim stanęło 460 chórzystów” – opowiada Jarosław Jasiura, dyrektor artystyczny Kongresu, dyrygent jasnogórskich chórów.

W czasie Kongresu obchodzony jest jubileusz 20-lecia Polskiej Federacji Pueri Cantores. Kongres ma charakter pielgrzymki całego środowiska związanego z Federacją do Jasnogórskiego Sanktuarium Matki Bożej.

„Ten Kongres w 2012 roku jest szczególnie istotny dla nas, bo organizujemy go w 20-lecie istnienia Federacji – podkreśla ks. Piotr Paćkowski prezydent Polskiej Federacji Pueri Cantores – Przeżyliśmy wspaniałe chwile, wspaniałe momenty modlitwy, wspaniały koncert z muzyką Wojciecha Kilara, a dzisiaj włączyliśmy się w święto całego narodu polskiego. Tak wiele intencji było tutaj przedstawianych Matce Bożej, tak wielkie zakotwiczenie w historię narodu polskiego, to jest coś bardzo ważnego, że dzieci brały w tym udział, jestem pewny, że to w nich pozostawi piękny ślad i będą się do tego odwoływać”.

Magnificat anima mea Dominum – tekst Kantyku Maryi z muzyką jasnogórskiego organisty Jarosława Jasiury, jako Hymn Kongresu, będzie wspaniałą okazją, by u tronu Królowej Polski wyśpiewać dziękczynny Magnificat za dwadzieścia lat istnienia Polskiej Federacji.

Tegoroczny Kongres wpisuje się również w XXII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”. Koncert inauguracyjny festiwalu dedykowany Wojciechowi Kilarowi z okazji 80. rocznicy urodzin kompozytora, będzie jednocześnie koncertem galowym Kongresu.

*

Uroczysta inauguracja Kongresu miała miejsce w poniedziałek, 30 kwietnia na Placu Biegańskiego w Częstochowie. Zaproszonych gości oraz uczestników przywitała Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP z Mykanowa pod dyrekcją Krzysztofa Witczaka. Po uroczystym odśpiewaniu Gaude Mater i Hymnu Narodowego, przy dźwiękach hymnu 'Misericordias domini’ został wprowadzony krzyż Federacji Pueri Cantores. Nie zabrakło również przemówień. I tak słowa powitania do zebranych skierowali: w imieniu władz miasta Częstochowy – Aleksander Wierny, naczelnik Wydziału Kultury, następnie o. Sebastian Matecki, podprzeor Jasnej Góry; władze Federacji: ks. Robert Tyrała, prezydent Międzynarodowej Federacji Pueri Cantores oraz ks. Piotr Paćkowski, prezydent Polskiej Federacji Pueri Cantores. Następnie na scenie pojawił się Zespół Pieśni i Tańca Częstochowa oraz Teatr A z Gliwic. Na zakończenie ks. Wiesław Chudek, asystent kościelny Polskiej Federacji Pueri Cantores odczytał fragment Ewangelii o nawiedzeniu św. Elżbiety prze Maryję. Całość poprowadził Jan Pospieszalski.

Podczas inauguracji po raz pierwszy odśpiewany został Hymn Kongresu „Magnificat”, do którego muzykę skomponował Jarosław Jasiura. Jednocześnie na maszty na Placu Biegańskiego zostały wciągnięte flagi: Narodowa, Federacji Pueri Cantores, Kongresowa oraz flaga Miasta Częstochowy i flaga papieska.

Po inauguracji chóry przeszły w pielgrzymce na Jasną Górę, gdzie przed figurą Matki Bożej powitał ich o. Sebastian Matecki, podprzeor Jasnej Góry.

Kolejnym punktem poniedziałkowego programu Kongresu było Nabożeństwo Zawierzenia w Kaplicy Matki Bożej o godz. 20.25, podczas którego ks. Wiesław Chudek, asystent kościelny Federacji zawierzył Matce Bożej wszystkich chórzystów Polskiej Federacji Pueri Cantores. Wszystkie chóry pod dyr. Jarosława Jasiury odśpiewały Litanię do Najświętszej Maryi Panny.

Na zakończenie, o godz. 21.00, chóry poprowadziły śpiew Apelu Jasnogórskiego, a rozważanie apelowe poprowadził ks. Piotr Paćkowski, prezydent Polskiej Federacji Pueri Cantores. W Apelu uczestniczyli również: o. Izydor Matuszewski, generał Zakonu Paulinów oraz o. Roman Majewski, przeor Jasnej Góry.

„Dzisiaj w tym miejscu stanęły dzieci i młodzież należące do Polskiej Federacji Pueri Cantores, Federacji skupiającej chóry dziecięce i młodzieżowe z całej Polski. Przynosimy tutaj całą społeczność Federacji na całym świecie. Federacja działa na wszystkich kontynentach, blisko 800 chórów, w Polsce tych chórów jest 37. Dziś Polska Federacja Pueri Cantores przybywa tutaj w 20. rocznicę swojego powstania, rozpoczyna swój Kongres, aby dzielić się ze sobą wzajemną miłością do Pana Boga i do drugiego człowieka, aby dzielić się pięknem płynącym z muzyki, bo podstawowym naszym celem jest uwielbienie Pana Boga poprzez śpiew i muzykę w liturgii – mówił ks. Piotr Paćkowski – Chcemy wyśpiewać Hymn ‘Magnificat – Uwielbiaj duszo moja sławę Pana Boga swego’. Chcemy uwielbić Boga za wielkie rzeczy, które uczynił, te wielkie rzeczy działy się przez 20 lat istnienia Federacji. Zawierzamy ją Tobie po raz kolejny, prowadź nas, opiekuj się nami, byśmy służyli Tobie, całemu Kościołowi w Polsce i całej Ojczyźnie”.

W Kongresie uczestniczy 16 chórów zrzeszonych w Federacji:
– Archikatedralny Chór Chłopięco-Męski „Cantores Minores”, Warszawa
– Chór Cantores Honorati, Biała Podlaska
– Chłopięcy Chór Katedralny „Pueri Cantores Tarnovienses”, Tarnów
– Chór Chłopięco-Męski Bazyliki Kaliskiej, Kalisz
– Chór Chłopięcy Bazyliki MB Bolesnej w Limanowej, Limanowa
– Chór Chłopięcy Miasta Olsztyn, Chór Il Canto Magnificat, Olsztyn
– Chór Il Canto Magnificat, Warszawa-Wesoła
– Chór Inovroclaviensis Cantans, Inowrocław
– Jasnogórski Chór Chłopięcy „Pueri Claromontani”, Częstochowa
– Jasnogórski Chór Dziewczęcy „Filiae Mariae”, Częstochowa
– Jasnogórski Zespół Wokalny „Camerata”, Częstochowa
– Młodzieżowy Chór Parafii Chrystusa Miłosiernego w Białej Podlaskiej „Scholaaaa Cntorum Misericordis Christi”, Biała Podlaska
– Siedlecki Chór Chłopico-Męski „Pueri Cantores Podlachienses”, Siedlce
– Chór Słowiki Lubelskie, Lublin
– Zabrzański Chór Chłopięco-Męski „Pueri Cantores Silesienses”, Zabrze
– Chór Katedry Wawelskiej, Kraków.

2 maja w Archikatedrze Częstochowskiej śpiewem Nieszporów o Najświętszej Maryi Pannie uczestnicy Kongresu modlili się o pokój dla świata. Muzykę do Nieszporów, specjalnie na tę okoliczność, napisał prof. Stefan Stuligrosz. Modlitwie przewodniczył abp Stanisław Nowak, arcybiskup senior arch. częstochowskiej. W tym samym dniu chóry wzbogaciły swoim śpiewem Nabożeństwa Majowe w miejscowościach wokół Częstochowy.

Spotkanie kongresowe zakończyła Msza św. sprawowana w Uroczystość Królowej Polski, na błoniach jasnogórskich z udziałem Episkopatu Polski, która była również liturgiczną inauguracją Festiwalu „Gaude Mater”.

„Kongres był bardzo uroczysty, było to wielkie przeżycie od samego początku, od pięknej procesji i inauguracji na Placu Biegańskiego, po tą dzisiejszą uroczystą Mszę św. i wczorajsze Nieszpory, które odprawiliśmy w Archikatedrze Częstochowskiej – podsumowuje Jarosław Jasiura – Myślę, że wszyscy wyjadą, a my tutaj pozostaniemy z poczuciem wielkiego uwielbienia Boga, przez Maryję, przez to ‘Magnificat’, które chcieliśmy wyśpiewać w 20-lecie istnienia Polskiej Federacji Pueri Cantores”.

„Kongres był bardzo ważnym wydarzeniem, to już kolejny Kongres w którym uczestniczę, w pierwszym uczestniczyłem w Krakowie 12 lat temu. Jest to ogromne wydarzenie zarówno muzyczne jak i religijne, ale i towarzyskie, dzięki temu mamy możliwość poznania chórów z innych miast, z całej Polski, mamy okazję spotkać się, wymienić doświadczenia – mówi Bartosz Głowawski Siedlecki Chór Chłopięco-Męski „Pueri Cantores Podlachienses” z Siedlec – Wspólne śpiewanie jest to coś, co nas jednoczy, łączy, dzięki temu zawiązują się przyjaźnie, które później trwają wiele, wiele lat”.

„Tegoroczny Kongres nas zjednoczył. Wspólne śpiewanie, powoduje to, że czujemy pewną więź, że robimy to nie tylko dla Boga, ale też dla nas, żeby utwierdzać się w przekonaniu, że jesteśmy ważni, żeby krzewić kulturę, i żeby być razem. I myślę, że to jest w tym wszystkim najważniejsze”- mówi Kamila Pozimka Chór Inovroclaviensis Cantans z Inowrocławia.

Patronat honorowy nad Kongresem objęli: abp Józef Michalik, przewodniczący KEP; abp Wacław Depo, metropolita częstochowski; o. Roman Majewski, przeor Jasnej Góry; Krzysztof Matyjaszczyk, prezydent miasta Częstochowy; prof. Wojciech Kilar, kompozytor; prof. Stefan Stuligrosz, dyrygent i kompozytor.

o. Stanisław Tomoń
BPJG/ mś

*

Międzynarodowa Federacja Pueri Cantores działa od 1944 roku i zrzesza chóry dziecięce oraz młodzieżowe z całego świata. Jednym z głównych celów organizacji jest wychowanie dzieci i młodzieży oraz działanie na rzecz pokoju. Cele te realizowane są głównie poprzez propagowanie śpiewu chóralnego.

Polska Federacja Pueri Cantores powstała w 1992 roku i w tym samym roku została przyjęta do Międzynarodowej Federacji Pueri Cantores. Obecnie Polska Federacja skupia 42 chóry z całej Polski.

Tradycją działalności Federacji jest organizowanie co dwa lata Krajowych i Międzynarodowych Kongresów. Kongresy te są czasem jedności i umacniania wspólnoty ideałów. Międzynarodowe Kongresy stwarzają okazje do spotkania młodych chórzystów z różnych stron świata, nawiązania pomiędzy chórami nowych kontaktów, które później owocują wzajemną wymianą. Krajowe Kongresy są z kolei okazją do nawiązania kontaktów ponadregionalnych i międzykulturowych w ramach jednego państwa.

Tradycją każdego Kongresu są m.in. wydarzenia artystyczne będące okazją do prezentacji samych chórów oraz muzyki chóralnej z różnych ośrodków muzycznych. Oprócz wydarzeń artystycznych w ramach kongresu odbywa się uroczysta wspólna Msza Św. oraz nieszpory, w trakcie których chóry wspólnie wykonują śpiewy liturgiczne. Wytwarza to szczególną atmosferę wspólnoty również dla słuchaczy, gdy zabrzmi chór złożony z około 600 śpiewaków.

Organizatorem Kongresu jest Stowarzyszenie Jasnogorska Szkoła Chóralna.

*

Program 7. Krajowego Kongresu Polskiej Federacji Pueri Cantores

30 kwietnia, poniedziałek

godz. 16.30 – inauguracja, Plac Biegańskiego w Częstochowie
Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP z Mykanowa – dyrygent Krzysztof Witczak
Jasnogórski Oktet Dęty – dyrygent Marek Piątek
Zespół Pieśni Częstochowa – kierownik zespołu Danuta Morawska
Teatr A z Gliwic
Jan Pospieszalski – prowadzenie

Później uczestnicy Kongresu procesyjnie przejdą Alejami NMP na Jasną Górę

godz. 20.15 – Nabożeństwo Zawierzenia, Kaplica Cudownego Obrazu na Jasnej Górze
Litania do N.M.P.

godz. 21.00 – Apel Jasnogórski, Kaplica Cudownego Obrazu: ks. Piotr Paćkowski, prezydent Polskiej Federacji Pueri Cantores, o. Nikodem Kilnar, krajowy duszpasterz muzyków kościelnych

1 maja, wtorek

godz. 18.00 – Koncert Galowy z okazji 20-lecia powstania Polskiej Federacji Pueri Cantores oraz 80-tych urodzin Wojciecha Kilara, jednocześnie inauguracja 22. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej Gaude Mater, bazylika jasnogórska
Wykonawcy:
Katarzyna Trylnik – sopran
Chór Katedry Wawelskiej
Schola Cantorum Misericordis Christi
Jasnogórski Zespół Wokalny Camerata
Chłopięcy Chór Katedralny Pueri Cantores Tarnovienses
Inovroclaviensis Cantans
Włodzimierz Siedlik – Przygotowanie chórów
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej
Adam Klocek – dyrygent

W programie:
Wojciech Kilar
– Bogurodzica
– Angelus
– Exodus

2 maja, środa

godz. 15.00 – Modlitwa o pokój, Archikatedra Częstochowska p.w. Świętej Rodziny
przewodniczy abp Stanisław Nowak, arcybiksup senior arch. częstochowskiej
Wszystkie chóry uczestniczące w Kongresie odśpiewają Nieszpory o N.M.P. skomponowane specjalnie na tę okazję przez prof. Stefana Stuligrosza
organy – Bogdan Stępień

Po nabożeństwie chóry udadzą się do podczęstochowskich parafii na Koncerty Gwiazd:
Blachownia
Boronów
Borowno
Herby
Kłomnice
Koszęcin
Konopiska
Lubliniec
Mstów
Olsztyn

3 maja, czwartek

godz. 9.45 – Modlitwa pielgrzymów, Błonia Jasnogórskie
Litania do NMP

godz. 11.00 – Suma w Uroczystość Matki Bożej Królowej Polski, inauguracja liturgiczna 22. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej Gaude Mater i zakończenie 7. Krajowego Kongresu Polskiej Federacji Pueri Cantores
wystąpi ok. 600 młodych chórzystów

kompozycja: Msza Świętokrzyska na chór i organy – kompozycja Jana Maklakiewicza
Jarosław Jasiura – dyrygent
Bogdan Stępień – organy
Jasnogórski Oktet Dęty

godz. 17.00 – Kłobuck, Kościół p.w. Św. Marcina
Koncert Maryjny
Jasnogórski Chór Chłopięcy Pueri Claromontani
Jasnogórski Zespół Wokalny Camerata
Jarosław Jasiura – dyrygent

*

Drodzy Pueri Cantores!

Bardzo serdecznie, ze śpiewem pieśni Maryi „Magnificat” na ustach, pragnę Was wszystkich pozdrowić! Proszę Was równocześnie, abyście te moje pozdrowienia przekazali Waszym Rodzicom, Kapłanom i Dyrygentom.

Nieprzypadkowo odwołuję się do hymnu uwielbienia „Magnificat”, jaki wyśpiewała Matka Jezusa, ponieważ piszę do Was w piękną uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Tytuł „Magnificat” przypominam nam także o VII Ogólnopolskim Kongresie naszej Federacji Pueri Cantores, który będzie się odbywał w Częstochowie w dniach od 30 kwietnia do 3 maja 2012 roku.

Warto, abyśmy na chwilę zatrzymali się przy bogatej treści dzisiejszej uroczystości. Pamiętacie, iż Maryja, jakkolwiek miała wątpliwości i obawy wyraziła zgodę na przyjęcie Bożego planu. Przyjęła z wiarą słowa anioła i odpowiedziała z pokorą: „Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie wg twego słowa” (Łk 1, 38).

Można powiedzieć, iż zaproszenie na Jasną Górę, to również jakieś zwiastowanie dla nas, i jakieś zadanie. Z całą pewnością kongres Pueri Cantores będzie szansą, aby odkryć to, czego Pan Bóg od każdego z Was oczekuje. A Jasna Góra to miejsce szczególne. Tu przez całe wieki przychodzili Polacy, aby się modlić, umacniać swoją wiarę i uczyć miłości do Ojczyzny i Kościoła. My również chcemy się wpisać, w ten nurt pielgrzymowania do duchowej stolicy Polski. Chcemy w tym względzie naśladować bł. Jana Pawła II (1920-2005), który dał nam przykład szczególnego posłuszeństwa Panu Bogu i Niepokalanej Dziewicy.

Chciałbym Was prosić, abyście wszelkie prace, przygotowania muzyczne do kongresu, wyrzeczenia oraz ewentualne niedogodności związane z trudem pielgrzymowania potraktowali jako okazję do doskonalenia swojego charakteru, a równocześnie umieli je ofiarować, tzn. oddać Panu Jezusowi. Być może te Wasze wyrzeczenia staną się najpiękniejszym owocem oraz treścią naszego, wspólnie śpiewanego „Magnificat”…

Przygotujcie się do kongresu przez codzienną modlitwę, przystąpienie do Sakramentu Pokuty i jak najczęstsze uczestnictwo we Mszy świętej. Proponuję również, abyście do Waszych osobistych modlitw dołączyli Apel Jasnogórski i codziennie śpiewali „Magnificat”.

Czekając na nasze spotkanie w Częstochowie, życzę Wam i Waszym Bliskim błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego oraz wielkiej radości, iż możecie śpiewać na Bożą chwałę!

z serca błogosławię

ks. Wiesław Hudek, Asystent Kościelny Polskiej Federacji Pueri Cantores

Żory, 26 marca 2012, uroczystość Zwiastowania Pańskiego

Jasnogórski Chór Chłopięco-Męski „Pueri Claromontani” informuje, że świadcząc usługi korzysta z technologii przechowującej i uzyskującej dostęp do informacji w urządzeniu końcowym użytkownika, w szczególności z wykorzystaniem plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.zamknij