Co działo się u nas od czerwca 2020 do sierpnia 2021 roku?

-Na samym początku miesiąca do sieci trafił #hot16challenge2 dyrygenta Jarosława Jasiury. Czerwiec 2020 był czasem Święceń Kapłańskich w zakonie Paulinów oraz Pielgrzymki Poczty Polskiej. Śpiewaliśmy podczas tych uroczystości w bazylice jasnogórskiej i kaplicy Matki Bożej. Tego miesiąca nagraliśmy nasz pandemiczny masz-up z pieśnią „O Panie Tyś moim Pasterzem”.  22 czerwca na Jasnej Górze gościliśmy dyrygentów i delegatów Polskiej Federacji Pueri Cantores. Po Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu, w naszej sali prób odbyły się nadzwyczajne obrady przedstawicieli chórów. 24 czerwca odbył się nasz tradycyjny grill świętojański na zakończenie roku szkolnego. Nasz chóralny opiekun, o. Waldemar Pastusiak odprawił dla nas Mszę świętą w kaplicy klasztoru Sióstr Uczennic Boskiego Mistrza.

-13 lipca 2020 poprowadziliśmy śpiewy podczas Apelu Jasnogórskiego z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

-W sierpniu 2020 ukazał się kolejny „pandemiczny masz-up” z naszym udziałem. Tym razem wraz z innymi chórami Polskiej Federacji Pueri Cantores wykonaliśmy „Ut omnes unum Sint” H.J. Botora. 26 sierpnia śpiewaliśmy podczas sumy odpustowej w uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej na jasnogórskim szczycie.

-Wrzesień 2020 rozpoczęliśmy nagraniami do projektu „Wirtualny Chór Międzynarodowej Federacji Pueri Cantores”. W ostatni weekend miesiąca na Jasną Górę przybyła Pielgrzymka Ludzi Pracy. Z tej okazji, w niedzielę 20 września, nasza sekcja męska zaśpiewała podczas uroczystej Mszy św. pod jasnogórskim szczytem. 26 września w bazylice jasnogórskiej mieliśmy przyjemność służyć śpiewem podczas uroczystej Mszy świętej, w ramach Pielgrzymki Kapłanów Archidiecezji Częstochowskiej. Po Eucharystii śpiewnie uczestniczyliśmy w imieninowym spotkaniu abp Wacława Depo z wiernymi. 27 września ukazało się nagranie piosenki „Zacznij od Bacha” w ramach festiwalu „Wodecki Twist”. Wraz z czterema innymi chórami, zainaugurowaliśmy III Edycję wydarzenia.

-4 października 2020 wraz z Jasnogórskim Oktetem Dętym pod dyr. Marka Piątka, zadbaliśmy o muzykę podczas odpustu ku czci Matki Boskiej Różańcowej na Jasnej Górze. W związku z zaostrzeniem pandemii Telewizja Polska wznowiła cotygodniowe niedzielne transmisje Mszy świętych z Jasnej Góry o godzinie 11:00. Nasi chórzyści włączali się w Eucharystie modlitwą poprzez śpiew.

-21 listopada 2020 w wigilię wspomnienia naszej patronki, o 21:00 będziemy modliliśmy się naszym śpiewem podczas Apelu Jasnogórskiego. W niedzielę o godzinie 11:00 chórzyści naszej sekcji męskiej zaśpiewali podczas Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu. Zaraz po zakończeniu Eucharystii stanęli przed Cudownym Obrazem Matki Bożej, by odnowić chóralne przyrzeczenia i zawierzyć cały zespół Maryi.

-6 grudnia grudnia o godzinie 11:00 zaśpiewaliśmy w Kaplicy Cudownego Obrazu MB, podczas Mszy św. pod przewodnictwem abp. Wacława Depo. 8 grudnia, w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP znów poprowadziliśmy śpiewy podczas Apelu Jasnogórskiego. W wigilijną noc o północy reprezentacja naszych chórzystów posługiwała swoim śpiewem przy śpiewie Kalendy, Psalmu i Aklamacji. W Boże Narodzenie o 11:00 sekcja męska zaśpiewa podczas uroczystej Sumy pod przewodnictwem abp Wacława Depo, w Kaplicy Matki Bożej. Zaraz po zakończonej Mszy świętej udali się do jasnogórskiej bazyliki, by tam kolędować wspólnie z pielgrzymami. W drugi dzień Świąt premierę miał telewizyjno-internetowy koncert kolęd z naszym udziałem w TVP 3.

-Rok 2021 zaczęliśmy bardzo pracowicie. W ferie wraz z Siostrami Uczennicami Boskiego Mistrza nagrywaliśmy modlitewną płytę, dzięki której wiele osób będzie mogło poznać piękno liturgicznej modlitwy Kościoła.

-3 lutego był jednym z najsmutniejszych dni w historii chóru. Oficjalnym stał się fakt, że Jarosław Jasiura zakończy pracę dyrygenta naszego chóru.

-Na czas marca i kwietnia 2021 działalność chóru została zawieszona.

-W kwietniu śpiewaliśmy podczas liturgii Wielkiego Tygodnia, transmitowanych przez Telewizję Polską. Uczestniczyliśmy także w Eucharystii odprawianej przez bp. Antoniego Długosza w Narodowe Czytanie Pisma Świętego.
 -Maj zainaugurowaliśmy Mszą świętą i uroczystym Apelem Jasnogórskim pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego. 5 maja w Radiu Opole wyemitowana została audycja wspomnieniowa na temat naszego udziału w Roku Moniuszkowskim i wyjazdu na Litwę. Śpiewem modliliśmy się także podczas transmitowanych Eucharystii 9 i 23 maja (Zesłanie Ducha Świętego).
Bardzo ważnym wydarzeniem tego miesiąca były także święcenia kapłańskie 6 paulinów.
-Czerwiec był czasem zakończenia roku szkolnego. Nasz śpiew można było usłyszeć podczas Eucharystii 13 czerwca w Kaplicy MB. Był to pierwszy od dłuższego czasu moment bez obostrzeń liczby wiernych w kościołach. Wakacje rozpoczęliśmy Mszą św. przed Cudownym Obrazem. W tym miesiącu zaśpiewaliśmy także podczas uroczystości jubileuszu 25-lecia kapłaństwa naszego Przyjaciela, ks. Arnolda Nowaka.
-Lipiec zaowocował jednym bardzo ważnym wydarzeniem. Nasi korepetytorzy emisji głosu – Elwira Maciuch i Jakub Szmidt zawarli związek małżeński! Mieliśmy zaszczyt zaśpiewać podczas uroczystości zaślubin w Dobrodzieniu.
-Sierpień to na Jasnej Górze czas szczytów pielgrzymkowych. 14 sierpnia wzięliśmy udział w Apelu Jasnogórskim w 30-lecie ŚDM w Częstochowie. Nabożeństwo wpisane było w koncert Abba Ojcze na Jasnogórskich Błoniach. 15 sierpnia, w uroczystość Wniebowzięcia NMP, śpiewaliśmy podczas Eucharystii w Kaplicy Matki Bożej. Wraz z nami modlili się artyści sobotniego koncertu.
W Kamieniu Śląskim odbyliśmy warsztaty chóralne połączone w udziałem w odpuście parafialnym ku czci św. Jacka. 26 sierpnia tradycyjnie przewodniczyliśmy śpiewom podczas uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej na szczycie jasnogórskim.
Jasnogórski Chór Chłopięco-Męski „Pueri Claromontani” informuje, że świadcząc usługi korzysta z technologii przechowującej i uzyskującej dostęp do informacji w urządzeniu końcowym użytkownika, w szczególności z wykorzystaniem plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.zamknij