„Oratorium na Boże Narodzenie” J. S. Bacha

Za nami 3 wielkie koncerty bachowskie; na Jasnej Górze, w Opolu i Wrocławiu. Niezwykłe Weinachtsoratorium za każdym razem tłumnie przyciągnęło słuchaczy!

To był dla nas bardzo pracowity i satysfakcjonujący początek roku, do tego czas pięknych wspólnych przeżyć i nawiązywania międzyzespołowych znajomości.
Dziękujemy wszystkim, którzy zadbali o organizację, by cały projekt przebiegł bez zarzutu.

Podczas tych dni odwiedziliśmy też parafie św. Karola Boromeusza w Opolu i św. Kazimierza Królewicza we Wrocławiu, gdzie wykonaliśmy koncerty kolęd i pastorałek. Dziękujemy za gościnę!

Ralacja Radia Fiat z koncertu na Jasnej Górze: [TUTAJ]

Relacja Biura Prasowego Jasnej Góry z koncertu na Jasnej Górze:

Oratorium na Boże Narodzenie – kantaty 4. i 5. Jana Sebastiana Bacha zabrzmiały w sobotę, 4 stycznia o godz. 17.00 w bazylice jasnogórskiej. Wykonawcami byli: Jasnogórski Chór Chłopięco-Męski Pueri Claromontani, Chór Chłopięcy Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu, Orkiestra Symfoniczna Państwowej Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Opolu oraz soliści.

Koncert wpisał się w realizację kolejnego etapu wielkiego projektu muzycznego rozłożonego w czasie na kilka lat – tłumaczy Jarosław Jasiura, dyrygent Jasnogórskiego Chóru Chłopięco-Męskiego Pueri Claromontani.

„Oratorium składa się z sześciu kantat przeznaczonych na uroczystość Bożego Narodzenia. Bach przeznaczył je na największe święta tego okresu czyli od Wigilii, Boże Narodzenie, święto św. Szczepana, Nowy Rok, przez święto Trzech Króli po Chrzest Pański. W tamtym roku wykonaliśmy czwartą kantatę i zastanawialiśmy się, co teraz zrobić z piątą kantatą, ponieważ był Rok Moniuszkowski i nasz koncert adwentowy. Więc wymyśliliśmy, że zaraz po Bożym Narodzeniu zaśpiewamy kantatę czwartą i piątą” – mówi Jarosław Jasiura w rozmowie z Radiem Jasna Góra.

„Będziemy wykonywać Oratorium razem z Chórem Chłopięcym Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu, dołączy do nas też orkiestra przygotowana przez Huberta Prochotę, który był pomysłodawcą tych spotkań z Oratorium na Boże Narodzenie J.S. Bacha. A rozpocznie cały koncert nasz częstochowski organista Michał Pyrkosz” – dodał przed koncertem Jarosław Jasiura.

„Jest to sześć kantat opartych na Piśmie Świętym, na przekazie ewangelicznym o narodzeniu Dzieciątka – wyjaśnia Hubert Prochota, kierownik artystyczny Orkiestry Symfonicznej Państwowej Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Opolu – Pierwsza kantata mówi o radosnym komunikacie o narodzeniu Bożej Dzieciny w Betlejem, a dzisiaj wykonujemy 4 i 5 kantatę – piąta kantata mówi już o Trzech Królach. W ten sposób wpiszemy się w liturgiczne obchody Bożego Narodzenia”.

„My muzycy mamy niezwykle wiele satysfakcji z tego już piątego podejścia do tematu Bożego Narodzenia, ponieważ z jednej strony jest to wielkie wyzwanie, muzycy muszą stanąć na wysokości tego zadania muzycznego, które przed nimi, a z drugiej strony jest to muzyka tak wspaniała, tak zapadająca w serce, tak wzruszająca w wielu swoich momentach, tak radosna w przekazie o Bożym Narodzeniu, w tym ‘Gloria’, że uskrzydla i daje dodatkowe impulsy, które szczególnie teraz, na początku nowego roku, myślę, że każdy potrzebuje, takiego wsparcia duchowego”.

„Jestem bardzo wierzącą osobą i zawsze modlę się do Boga i do Matki Boskiej, żeby śpiewać jak najwięcej na Ich cześć, dla Nich – wyznała Katarzyna Kłosowska, śpiewaczka – Dla mnie to jest duże spełnienie śpiewać tutaj przy obrazie Matki Bożej. To jest dla mnie błogosławieństwo i szczyt tego, co chciałam zawsze osiągnąć”.

Zgromadzonych w bazylice gości powitał o. Waldemar Pastusiak, kustosz Jasnej Góry: „Gromadzimy się, aby uwielbić Boga w pięknie Jego wcielenia, w Bożym Narodzeniu. Mamy nadzieję, że ten koncert pomoże Państwu nie tylko zachwycić się artystycznie, ale przede wszystkim zbliżyć się do Pana Boga wielbiąc Go za piękno tego, co usłyszymy”.

Program koncertu:
J.S. Bach Oratorium na Boże Narodzenie BWV 248: Fallt mit Danken, fallt mit Loben BWV 248/4, Ehre sei dir, Gott, gesungen BWV 248/5
Wykonawcy:
Jarosław Jasiura – dyrygent
Katarzyna Kłosowska – sopran
Ewelina Wojewoda – alt
Aleksander Rewiński – tenor
Damian Szczepański – bas
Chór Chłopięcy Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu
Małgorzata Podzielny – kierownictwo artystyczne Chóru Chłopięcego NFM
Jasnogórski Chór Chłopięco-Męski Pueri Claromontani
Jarosław Jasiura – kierownictwo artystyczne Jasnogórskiego Chóru Chłopięco-Męskiego Pueri Claromontani
Orkiestra Symfoniczna Państwowej Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Opolu
Hubert Prochota – kierownictwo artystyczne Orkiestry Symfonicznej Państwowej Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Opolu

źródło: Biuro Prasowe Jasnej Góry/Radio Jasna Góra

Jasnogórski Chór Chłopięco-Męski „Pueri Claromontani” informuje, że świadcząc usługi korzysta z technologii przechowującej i uzyskującej dostęp do informacji w urządzeniu końcowym użytkownika, w szczególności z wykorzystaniem plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.zamknij