Projekt „Urodziny Mistrza Stanisława” uroczyście zakończony!

W grudniu odbyły się nasze 4 koncerty moniuszkowskie: 8 grudnia w parafii św. Mikołaja w Lublińcu, 15 grudnia w katerze gliwickiej.  Z kolei dwa wielkie koncerty, w bazylice jasnogórskiej i w Filharmonii Opolskiej, zakończyły uroczyście projekt „Urodziny Mistrza Stanisława”.

Relacja Radia Opole z koncert w Filharmonii Opolskiej: [TUTAJ]

Relacja Biura Prasowego Jasnej Góry z koncertu w bazylice jasnogóskiej:

Finałowy koncert z cyklu XVIII Jasnogórskich Wieczorów Organowych zabrzmiał w jasnogórskiej bazylice w sobotę, 21 grudnia. Muzycznym spotkaniem stanowiącym podsumowanie Adwentu oddano hołd Stanisławowi Moniuszce w 200. rocznicę jego urodzin.

Podczas koncertu wystąpili: Jasnogórski Chór Chłopięco-Męski Pueri Claromontani, Orkiestra Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. F. Chopina z Opola, a także soliści: Katarzyna Kłosowska (sopran), Natalia Płonka (alt), Jakub Sazanów-Lubelski (tenor) i Jan Okraska (bas). Nie zabrakło brzmienia jasnogórskich organów, na których zagrał częstochowski organista Michał Pyrkosz.

Orkiestrę i chór w czasie finałowego koncertu poprowadzili dyrygenci: Jarosław Jasiura, opiekun chóru Pueri Claromontani i Hubert Prochota z Państwowej Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Opolu.

„Koncertem tym wieńczymy piękny czas naszego muzykowania – mówi o. Sebastian Matecki, organizator Jasnogórskich Wieczorów Organowych – Koncert jest dedykowany twórczości Stanisława Moniuszki, wielkiego, wspaniałego naszego kompozytora, którego Rok obchodzimy w 200. rocznicę urodzin. Warto zaznaczyć, że to jest przedostatni koncert w Polsce poświęcony Moniuszce, bo jeszcze jutro nasi artyści pojadą do Filharmonii Opolskiej właśnie z tym repertuarem. Dziś zabrzmią preludia organowe, zabrzmią motety i pieśni Stanisław Moniuszki, wybrzmi także piękna łacińska Msza Es-dur oraz III Litania Ostrobramska, jedna z pośród czterech, które w Ostrej Bramie dla Matki Boskiej skomponował”.

„Cieszymy się, że ten repertuar tutaj wybrzmi, bo Jasna Góra również była bliska sercu Stanisław Moniuszki – podkreślił o. Matecki – Ta Msza Es-dur znajduje się w naszych jasnogórskich zbiorach. To jakiś znak połączenia, Litania Ostrobramska z jasnogórską Mszą świadczy o tej jedności. Twórczość ta świadczy również o wielkiej, głębokiej duchowości Moniuszki, którą przelewał również w muzykę religijną. Był ojcem opery narodowej, ale także wspaniałym twórcą cudownych dzieł oratoryjnych, kantatowych, organowych, pieśni. Cieszymy się, że przez ten Rok Moniuszkowski, nasz wieszcz został tak zauważony”.

Wieczory Organowe odbyły się na Jasnej Górze po raz 18-ty, i jak zauważa o. Matecki, cieszą się dużą popularnością. „To już tradycja, która przetrwała różne trudności, i remont bazyliki, i remont organów, jednak widzimy zapotrzebowanie ze strony ludzi, którzy od października dopytują, czy będą Wieczory Organowe, tak jak zawsze. Jest to dla nas sygnał, podpowiedź, że warto je robić. Chcemy pomagać ludziom przeżywać to piękno sacrum właśnie prze muzykę sakralną”.

Organizatorami Jasnogórskich Wieczorów Organowych są Ojcowie Paulini oraz Stowarzyszenie Kapela Jasnogórska.

źródło: Biuro Prasowe Jasnej Góry

 

Jasnogórski Chór Chłopięco-Męski „Pueri Claromontani” informuje, że świadcząc usługi korzysta z technologii przechowującej i uzyskującej dostęp do informacji w urządzeniu końcowym użytkownika, w szczególności z wykorzystaniem plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.zamknij